10 milionů scientologů – kdepak jsou?

  1. března 2013, převzato od Mike Rinder

„Masivní mezinárodní expanze“ scientologie se stala téměř mantrou Davida Miscavige a jemu charakterem k nerozeznání podobných mluvčích (dnes většinou právníků), kteří posílají dopisy do médií. Zdá se, že minimálně v USA už tiskovým mluvčím není dovoleno mluvit, pouze se posílají dopisy.

Toto je první ze série článků, které budou zkoumat FAKTA o této „masivní mezinárodní expanzi“.

Kolik je scientologů?

Korporátní scientologie křičí ze všech koutů, že po celém světě má 10 milionů členů (toto číslo se používá od roku 2006, takže je zřejmě na čase přijít s nějakým novým). Scientologičtí tiskoví mluvčí tlachají o tom, kde se ta cifra vzala, ale ve skutečnosti nejde o žádnou záhadu. Před mnoha lety se toto číslo stanovilo na 4 miliony a vzniklo tehdy součtem celkového součtu jmen, která byla ZA CELOU DOBU v adresářích všech orgů, a teoretického počtu lidí, kteří si přečetli nějakou scientologickou knihu s pevnou vazbou. V 90. letech ale David Miscavige prezidentovi a tiskovému mluvčímu Heberu Jentzchovi řekl, že je idiot, protože pořád používá stejnou cifru, což znamená, že církev neexpanduje. A tak se z toho udělalo 6 milionů. Pak 8 milionů. Pak 10. Pokaždé, když to vyřkl David Miscavige, bylo z toho nové oficiální číslo.

Pravda se má tak, že není problém vědět, kolik je aktivních členů církve. IAS má PŘESNÝ seznam. Je to kolem 30 000, ale každý, kdo se jednou dostal na nějaký mailovací seznam církve, ví, že je doslova nemožné se z něj nechat vyřadit, takže ani toto číslo nebude exaktní. A církev ho stejně nikdy nezveřejní.

Pak je tu jiné přesné měřítko, což je počet lidí, kteří chodí na povinná shromáždění (eventy) Davida Miscavige. Jeff Hawkins, Steve Hall a další, kteří tato čísla viděli, také potvrzují, že je jich méně než 30 000. A přitom všechny scientologické orgy a mise podávají DO HODINY od začátku eventu přesné reporty o počtu účastníků, které se pak do konce dne musí dostat na stůl k DM. Od 90. let je toto číslo pod 30 000. A pokud někdo věří tomu, že orgy svá čísla nenafukují (musí reportovat současné návštěvy v porovnání s minulým rokem), pak je hodně naivní – v tom případě věřte, že „Brooklynský most je na prodej“. Ovšem znovu, korporátní scientologie tuto informací NEZVEŘEJNÍ.

Třetí cesta, jak zjistit, jestli počet scientologů roste nebo se zmenšuje, jsou průzkumy nezávislých organizací.

Po celém světě proběhla řada průzkumů, ale nejpřesnější jsou asi v USA. Americký průzkum náboženské příslušnosti (ARIS) došel v roce 1990 k závěru, že v USA je 45 000 scientologů. Průzkum z roku 2001 odhadoval 55 000. ARIS z roku 2008 došel k závěru, že se tento počet smrsknul na 25 000. Tony Ortega zveřejnil vynikající článek o těchto statistikách 4. června 2011: Scientologists: How Many Of Them Are There, Anyway?

Logika Davida Miscavige?

Mluvčí korporátní scientologie vždy na tyto (i jiné) průzkumy reagují tvrzením, že jsou nepřesné (přitom zásadně nekomentují fakt, že ukazují klesající čísla). Obvykle používají nějakou verzi tvrzení jako „kdyby udělali průzkum v Clearwateru, zjistili by, že 10 % obyvatel jsou scientologové“. To je samozřejmě čistá „logika Davida Miscavige“ – cokoli, co řekneš, je špatně, a když nesouhlasíš, nemáš pravdu. Z bubliny své reality vykřikuje, že organizace provádějící průzkumy nemají potuchy, jak ze svých anket prováděných na vzorcích obyvatel odvodit jakákoli celonárodní čísla.

Ale na chvíli pojďme předpokládat, že má pravdu. To by znamenalo, že je 13 500 scientologů v Clearwateru a 420 000 v oblasti Tampa Bay. Hmm, tak proč nahánějí, obtěžují, lákají a mohou se zbláznit, když se snaží zajistit, aby byl sál Ruth Eckerd Hall plný, až Drahý Vůdce sedne na svůj soukromý tryskáč a přiletí, aby oslovil obdivující davy? Je tam jen 2 300 míst k sezení, přitom v Clearwateru je (podle církve) údajně 2 000 členů Sea Orgu a tisíce lidí na liniích. Jaksi mu nedochází, že jeho statistický příklad nebude fungovat ani v Tampě!

Scientologický mluvčí nakonec přiznal

Takže, jak z církve dostanete něco, co aspoň vzdáleně připomíná pravdu?

Na scénu přichází Graeme Wilson – PR Aide OSA UK a senior tiskový mluvčí pro všechny scientologické církve ve Velké Británii a Irsku.

Nedávno ho citovaly velké a seriózní noviny (The Independent), když překvapivě učinil přiznání, které potvrzuje, že ve světě přímé a vertikální mezinárodní expanze není vše v pořádku.

Ale i tak bylo jeho prohlášení něco, o čem si myslel, že se tím z toho nějak vykroutí, nikoli skutečná pravda. Něco mezi tím, co si myslel, že média budou akceptovat a scientologové z veřejnosti se nad tím nebudou příliš pozastavovat…

Ale opět, pojďme na chvíli panu Wilsonovi uvěřit a předpokládejme pro scientologickou církev ten nejlepší možný scénář. The Independent informoval:

Graeme Wilson, ředitel pro veřejné záležitosti pro UK řekl, že budova bude otevřena pro místní obyvatele. Církev má dnes v UK 118 000 členů, z nichž 15 000 jsou aktivní. Článek zde

Za prvé, konečně nám potvrdil, že existují čísla pro „členy“ a pro „aktivní členy“. Samozřejmě „aktivní členové“ jsou JEDINÍ skuteční členové. Dokonce to není ani stejná situace, jako když se katolíkům, kteří nechodí na mši, říká „katolíci“ – což by byla jiná kategorie než ti, kteří na mši chodí („aktivní“). Ne, těch 118 000 to je jen počet jmen, která se kdy dostala do CF (centrálního registru a adresáře). A tam se dostal KAŽDÝ, kdo si koupil knihu nebo absolvoval jakoukoli službu.

Ovšem reálné číslo, které je důležité, je oněch 15 000 „aktivních“ členů.

Mimo Spojené státy je Spojné království pro scientologii celosvětově tou nejtradičnější oblastí. LRH osobně řídil org Londýn. Osobně otevřel centrum osobní efektivity (PE) v Dublinu. Usadil se a žil v Saint Hillu.

V UK je 9 orgů Class V a AOSH. To máme 1 500 aktivních členů na jednu organizaci.

Vezměme tato nafouklá čísla a pomocí jednoduché matematiky je porovnejme s nafouklými čísly, které nám servíruje Drahý Vůdce.

USA má 44 orgů Class V, SH a AO. To by se rovnalo 69 000 „aktivním“ členům v USA.

Svět má 139 orgů plus 5 AO – z čehož odvozujeme 216 000 členů, neboli 2,1% toho, co se veřejně tvrdí.

Graeme Wilson je příliš daleko od Miscavigovy sféry bezprostřední kontroly. Ale nemyslím, že ještě někdy udělá nějaká další „nekoordinovaná“ prohlášení pro média.

Reklamy

Don Quijote de la Mancha se představuje:

Veritas Ingenio
Příspěvek byl publikován v rubrice Důležité informace, Všechny články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s