Eroze systému

převzato od scnafrica

Reputace, která se budovala po desetiletí, může být ohrožena jedinou událostí.

Dobře známým faktem je, že scientologická církev operuje v atmosféře strachu. Tímto způsobem doposud měla kontrolu nad staffáky a veřejností.

Byla doba, kdy v tom byli velmi dobří. Mašinérie HCO/OSA byla schopna lidi izolovat a rychle je odříznou od všech disentujících elementů. Ovšem s příchodem internetu a jeho okamžitou a neomezenou komunikací se tento druh kontroly stává méně a méně efektivní.

To ruku v ruce s vnitřním rozkladem HCO a OSA do značné míry paralyzovalo jejich schopnost mít disent pod kontrolou. OSA je jen stínem toho, co byla kdysi. To, co se stalo minulý rok s 18 SP deklaracemi*, by se před deseti či více lety stát nemohlo. V té době byla církev daleko efektivnější při ovládání zbloudilých oveček a stačilo jí k tomu deklarovat malou hrstku lidí jako „hlavy na kopích“**.

Zbývající schopnost kontroly je dnes jen otázkou reputace. Církev má reputaci vysoké schopnosti vyšetřovat kritiky a zbavovat se disentu. Ale to už dávno není pravda. To také dosti odvážně prohlásil článek na PageSix: No one is scared of Tom Cruise or Scientology anymore.***

Jsme si vědomi toho, že existuje hodně lidí, kteří čtou tento blog a kteří tak činí skrytě, nechtějí ohrozit svou rodinu nebo pracovní vztahy, ale z hlediska svých záměrů a cílu jsou de facto „venku“. Uvědomte si, že vaše obavy se z větší části zakládají na velké a obávané reputaci církve. Tuto reputaci si dnes ale zaslouží stále méně a méně. Neznamená to, že nejsou schopni být na vás zlí, protože to určitě jsou. Zjistíte ale, že hranice, o jejíž existenci jste byli přesvědčeni, byla zatlačena hodně zpět.

A tak, když uvidíte něco špatného, řekněte to. Začněte komunikovat se svými přáteli, o kterých si myslíte, že nechtějí nic takového slyšet. S velkou pravděpodobností najdete víc lidí, kteří jsou o tom ochotni hovořit. Samozřejmě ze začátku buďte opatrní a prozkoumejte terén, ale asi vás to překvapí. Pamatujte, že oni sami věří, že jsou jediní, kdo vidí problémy, a je velkou úlevou najít další, kteří mají stejné pozorování. Někdo, kdo byl minulý rok zapálený pro ideální orgy, se může dnes ptát, proč se proboha musí z lidí ždímat tolik peněz.

Nadchází konec doby strachu uvnitř systému korporátní scientologie. Tento systém je slabší s každým člověkem, který se nebojí něco říct. Pokaždé, když jeden scientolog poukáže druhému scientologovi na to, že něco je špatně. A pokaždé je méně a méně čeho se bát.

Systém strachu nakonec zničí pomalá eroze lidí a struktur, které ho podporují. Každý člověk, který přestane chodit na „ždímací“ shromáždění nebo nezvedne telefon výběrčímu, podporuje jeho větší erozi. Již dnes vidíme, že není možné vnutit absolutní diskonekci. Ano, rodiny a přátelé byli rozděleni, ale když se podíváte na širší scénu, vidíme, jak stále více scientologů „v dobrém postavení vůči církvi“ zůstává dál ve spojení s těmi na „temné straně“.

Církev je na pomalém ústupu. My všichni můžeme udělat něco pro to, abychom to podpořili.

*18 SP deklarací – odkazuje na události v Jihoafrické republice, kdy mise vyslaná z USA na „zvládnutí situace“ s nespokojenými scientology deklarovala 18 známých scientologů, převážně OT a názorové autority, za SP (exkomunikovala je)

**hlavy na kopích – „heads on pikes“ – postup používaný scientologickou církví pro „zavedení pořádku“, teorie říká, že, když v nějaké oblasti vzniknou nepokoje nebo se šíří nezvladatelné myšlenky apod., způsob, jak to zvládnout, je demonstrativně potrestat ty nejviditelnější osoby (narazit hlavu na kopí, aby ji všichni viděli), což bude mít účinek na ostatní.

***Nikdo už nemá strach z Toma Cruise nebo scientologie – článek naráží na skutečnost, že jistý bulvární plátek otiskl článek o soukromém gay životě Toma Cruise a že Cruisův právník Bert Fields nijak nereagoval. To nebyla pravda dříve, kdy se Tom Cruise se jeho prostřednictvím vždy vehementně soudil.

Reklamy

Don Quijote de la Mancha se představuje:

Veritas Ingenio
Příspěvek byl publikován v rubrice Důležité informace, Všechny články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s