Pravda

2, ledna 2015, Mark Rathbun

Jedinou, nejzákladnější, všezahrnující a skutečnou pravdou veškerého spirituálního snažení, rozjímání a praxe je to, co se dá shrnout do jediné věty. Jde o rčení, které se obecně přisuzuje Buddhovi:

Jsi tím, co si myslíš, že jsi.

Bible (v příslovích) obsahuje stručnou odezvu stejné myšlenky:

A tak, jak ve svém srdci smýšlí, tím také jest.

Tento koncept je společným jmenovatelem, do kterého lze zredukovat v podstatě každou funkční náboženskou a spirituální technologii, která se kdy na Zemi objevila. Jde o vyjádření pravdy, na které kapitalizovala a kapitalizuje veškerá spirituální technologie všech vyznání v té či oné podobě. Když tuto pravdu člověk přijme, stává se pánem vlastního osudu. Již není podřízeným efektem okolností mimo vlastní kontrolu. Již není obětí vnějších podmínek.

Uvědomění si a prožití tohoto konceptu si můžeme vysvětlit v populárních zmínkách o nirváně, osvícení, království Božím nebo, jak vyjadřovaly bezpočetné populární psychologické/filozovické sekty od konce 19. století, sebeuvědomování si sama sebe. Člověk dosahuje nirvány, když si uvědomí, že ji má v sobě. Dosahuje osvícení, když vidí, že v podstatě jde o to, jak on sám smýšlí. Vstupuje do království Božího, když rozpozná, že tato říše se nachází v jeho vlastním srdci. Dosahuje sebeuvědomění si sama sebe, když zjistí, že je tím, kým si myslí, že je.

Protože jsme bytosti, které používají jazyk ke konceptualizaci, komunikaci a porozumění, všichni potřebujeme určitou úroveň pochopení, porozumění a prožitku, abychom byli schopni ocenit moc a sílu, která přichází s uvědoměním si prostoty pravdy, že „jsme tím, kým myslíme, že jsme“. Anebo trochu procvičování, které nám pomůže překonat asociativní a identifikační myšlenkové návyky, abychom byli schopni vnímat pravdu tohoto prostého sdělení. A tak se objevila celá řada cest, mytologií a praktik, které pracují s koncentrací pozornosti za podpory vhledů do této pravdy. A existuje celá řada vysvětlení a praktik, které nás přivádějí do bodu uvědomění si toho zdánlivého zázraku, který přichází s prostou pravdou, že jsme tím, kým si myslíme, že jsme.

A uvědomění si této nejzákladnější pravdy má takovou moc a sílu, že snaha o jeho monopolizaci přinesla kněžím, duchovním a guru nejrůznějších vyznání neuvěřitelné bohatství. Pečlivé prozkoumání všech těchto patentovaných cest (bez ohledu na bohatost a krásu jejich údajné zbožnosti) bez výjimky odhaluje jejich společnou vadu.

Tato vada je fatální pro dosažení naší pravdy na každé z těchto cest, které tvrdí, že k ní vedou. A vyskytuje se u veškeré snahy o monopolizaci této pravdy.

A nevyhnutelně přichází s pokusem si tuto pravdu přivlastnit.

Tato vada spočívá v tom, že podřízenost a podrobení se „vlastníku pravdy“ a jeho výtvorům (kněžím, terapeutům, institucím, praktikám, rituálům a víře) – ať už je či není otevřeně vyžadováno, brání nebo komplikuje dosažení či uvědomění si této pravdy, ze které její „vlastník“ profituje.

Jakmile je člověk přiveden k víře, že pokračující trvání uvědomování si závisí na věcech, které jsou jemu samotnému vnější, pravda samotná mizí.

Doslova každá praktika nebo –izmus, který otevřeně nebo skrytě požaduje jakýkoli druh příslušnosti, angažovatnosti, účasti nebo víry se nakonec stává prokletím bránícím pravdě a všech z ní plynoucích blahodárných účinků.

 

Reklamy

Don Quijote de la Mancha se představuje:

Veritas Ingenio
Příspěvek byl publikován v rubrice Důležité informace, Všechny články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Pravda

  1. LRM napsal:

    Všechno v tomhle článku je pravda. Je i podle vás? Co jste pozorovali vy? Mysl můžeme utvářet, nebo se jí nechat utvářet a tedy „jsem, co si myslím, že jsem“ zůstává platné…

    Proto se mi tak zamlouvá tahle LRH technologie. Proto ji pokládám za platnou – sám autor neustále vybízí ke kritickému myšlení, ke zhodnocování, zdali je daná věc pravdivá podle nás a zároveň dává do ruky nástroj, jak se podívat na naši minulost novýma očima. Nikde jsem od Rona nečetl, nebo neslyšel „je to takhle“, nebo, „to musíš takhle“. Napíše, jak to je, zdůvodní to a dělej, jak myslíš.

    A když dělám, jak myslím, a postupuji podle techno, objevuji pravdu, aniž by mi ji někdo předkládal. A to je pro mne to nejcennější, co jsem kdy dostal.

    Liked by 1 osoba

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s