Hergot! o scientologii: Církev, firma nebo poradna?

Scientologie patří mezi nová náboženská hnutí, které vyvolává mnoho otázek. Nejen kvůli ojedinělé postavě jeho zakladatele L. Rona Hubbarda a mnoha případům vydírání a manipulace s lidmi uvnitř organizace. Jisté totiž není ani to, zda se dá scientologie považovat za náboženství.

O těchto a dalších otázkách mluvili redaktoři Hergot!u s exkluzivními hosty – paní Marií a panem Břetislavem, kteří strávili jako scientologové významnou část svého života.

Scientologie má své kořeny v 50. letech, kdy spisovatel sci-fi románů L. Ron Hubbard vydal první knihu o psychologické teorii nazvané dianetika. Psychologickou metodu později rozšířil na základě dalších zkoumání o transcendentální prvky, a tak vznikla scientologie a scientologická církev.

Manželé Břetislav a Marie, kteří přijali pozvání do studia, mají se scientologií hojné zkušenosti. Břetislav se setkal se scientologií už v 70. letech ve Švýcarsku a nějakou dobu působil jako scientologický „farář“. Na otázku, jestli je vůbec scientologie náboženství, však nedal úplně jednoznačnou odpověď. Scientologové se scházejí k tzv. nedělním službám, kde se také recituje scientologické vyznání víry. Postupem času se z těchto setkání stala podle Břetislava spíše reklamní agitace. Z celé scientologie se ostatně podle Břetislava stal v posledních desetiletích především stroj na peníze. To potvrdil v jednom ze svých rozsudků i německý ústavní soud, který odmítl uznat scientologickou církev jako náboženskou nebo světonázorovou organizaci a označil ji především za organizaci orientovanou na zisk.

To byl nakonec jeden z důvodů, proč Břetislav a Marie scientologickou církev opustili. O myšlenkách scientologie však dokážou stále mluvit se sympatiemi, a tak se můžete těšit na vysvětlení základních myšlenek scientologické nauky, ale také se dozvíte něco o metodě auditingu a způsobu, jak být tzv. „clear“. Scientologický přístroj e-metr ostatně přinesli manželé i do studia a redaktoři Hergot!u si jeho fungování vyzkoušeli na vlastní kůži.

A jak je to se vztahem scientologie k ostatním náboženstvím? Jedním ze symbolů scientologie je kříž, z toho ale nelze usuzovat přílišnou blízkost křesťanským myšlenkám. S Ježíšem Kristem nemá scientologie nic moc společného a podle Břetislava je to také právě kvůli křesťanskému symbolu oběti. „Scientologové nejsou rádi obětí, jsou rádi příčinou a rádi vytvářejí účinek,“ říká.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3320689/embedded

Reklamy

Don Quijote de la Mancha se představuje:

Veritas Ingenio
Příspěvek byl publikován v rubrice Video, Všechny články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s